PD vs PS emrat e kandidateve per 8 Majin

Tuesday, 15 March 2011 14:44 Gazetari04
Print PDF

 

Dy forcat politike kryesore ne Qarkun e Shkodres dhe te Malesise se Madhe  tashme kane filluar te nxjerrin edhe pse jo zyrtarisht emrat e kandidateve per kryetar te njesive te qeverisjes vendore ne zgjedhjet e 8 Majit. Keshtu emrat me te perfolur per garen mes dy forcave politike ne Shkoder ne kampin democrat mesohet se serish do rikandidoj Lorenc Luka, candidature kjo tashme e shpalluar shume kohe me par jo zyrtarisht. Nga ana tjeter ne kampin socialist kemi ende paqartesi sa I perket kandidimit dy emrta e perfolur jane dt kryetaret Keti Bazhdari e PS Shkoder dhe Genc Uruçi Kryetar I kesaj force politike ne rreth. Nderkaq ne Bashkine Koplik mesohet se ende kryetari actual Ramadan Lika ka shfaqur hapur interesin per rikandim me te djathten,  perball socialistit Nazmi Hasanaj. Nderkaq zone te lire mesohet se PD do I le LSI duke e kandiduar Ridvan Hebe si kandidat te sajin perballe  Lirim Nehanit.

Ne komunen Kastrat mesohet se dy kandidatura perfliten sit e mundeshem per te garuar nen siglen e PD Viktor Popaj dhe Anton Kokaj perballe ish kryetarit te kesaj komunes Tom Curri. Ne Kelmend eshte emri I kandidatit Gjeto Dukaj per Partine Demokratike dhe per Partine Socialiste Artist Çekaj. Ne komunen qender Isa Rama do rikandidoj edhe per nje mandat perballe socialistit Lul Zaraj. Fredi Sterkaj kryetari I PD-se Malesi e Madhe mesohet se do kerkoj nje mandate te trete ne krye te Komunes Shkrel, ndersa nga ana e socialisteve ne gare do jete Agim Hasa. Ne bashkine e Vaut te Dejes mesohet se Pjeter Lleshi kryetari actual I komunes Vig-Mnele do kandidoj per maxhorances nderkaq Dede Dodani I Partise Socialiste I cili deri ne vitin 2007 ka drejtuer kete bashki do riktehet per te kerkuar voten ne kete bashki. Arben ceni I PD do kerkoj edhe nje mandate ne krye te komunes Ana e Malit perballe Xhevat Molles nga Partia Socialiste.

Ne Komunen Berdice ne gare nga maxhoranca jane kryetari actual I kesaj komune Qamil Xhurreta nga Partia Republikane dhe Nikolin Shati nga Partia Demokratike, ende nuk dihet se cili do jete ne gare perballe Besnik Brahimit nga partia Socialiste. Zef Hila do kerkoj nje mandate te katert ne krye te komunes Bushat perballe Vehbi Shkjaut nga PS. Ne  Dajç Arben Gjuraj perballe ish rivalit te tij ne zgjedhjet e 2007 si I pavarur tashme nen siglen e PS Broz Pjetrani. Ne Gur te Zi rikandidon Broz Marku, nga PS mesohet se eshte Viktor Hila ose do I lihet zone e lire PDK-se. ne Hajmel Lek Bibaj ose Aleks Mati nga PD  Sokol Matoshi nga PS. Ne Komune Postrribe mesohet se do kemi nje gare te perseritur si ne 2007 ku Faz Shabaj nga PD kerkon edhe nje mandate e nderkaq rivali I tij eshte serish Brahim Cenaj nga PS.

Ne Pult Sokol Cubi nga Partia Socialiste por ende nuk dihet emri I kandidatit democrat. Ne komunen Shale Rikandidon Dede Tonaj, perballe tij mesohet se do jete Preng Doçi nga Partia Socialiste. Ne Shllak Hil Kodra nga PD dhe Gjin Ndoja nga PS. Ne Temal rikandidon Mark Zhuri nga PS, pritet zyrtarizimi I kundershtarit te tij nga demokratet. Ne Velipoje perballe njeri tjetrit do jene Nikolle Marku per nje mandate te dyte ndersa ish deputeti Pashko Ujka kesaj radhe nen siglen e PS kerkon drejtimin e komunes velipoje.  Ndersa ne Vig Mnele Sander Mirija nga PD pritet emri I socialistit.

 

Last Updated on Tuesday, 15 March 2011 14:46